fbpx
Zapisz się na bezpłatny mailing o iluzji:

Jak Zostać Lepszym Iluzjonistą?

Jak Zostać Lepszym Iluzjonistą?

4.9
(7)

Czy żeby stale rozwijać się jako iluzjonista, potrzebujesz kilku godzin dziennie? Według mnie niekoniecznie! 

Zapraszam na artykuł: 10 sposobów na bycie lepszym iluzjonistą, czyli wnioski wyciągnięte z własnych pokazów przedstawione w eleganckiej, konkretnej formie.

Jak zostać lepszym iluzjonistą?

1. Czytaj przynajmniej jedną książkę o iluzji rocznie

Jedna książka na rok nie brzmi zbyt imponująco, ale jestem przekonany, że są w Polsce iluzjoniści, którzy przez kilka ostatnich lat nie przeczytali żadnej książki na temat iluzji.

Czytanie książek pokazuje nam punkt widzenia innych osób, pozwala czerpać z doświadczenia innych. A jeśli chodzi, o aspekty czysto techniczne — to w książkach są właśnie ukryte najciekawsze triki, sekrety i subtelności, dzięki którym twój pokaz na pewno będzie się wyróżniał.

Jeżeli z książki uda Ci się wyciągnąć choć jeden wniosek, trik lub subtelność, to warto było po daną książkę sięgnąć.

2. Ćwicz przed lustrem bądź kamerą przynajmniej jedną godzinę miesięcznie

Mam tutaj na myśli ćwiczenie swojego stałego repertuaru, z którym regularnie występujesz. Podczas tej godziny ćwicz świadomie i przykładaj uwagę zarówno do techniki jak i skryptu, oraz zastanawiaj się, czy możesz coś w konkretnej rutynie zmienić.

Iluzja jest o tyle niesamowita, że konkretny trik zawsze można zrobić lepiej — więc z każdym takim treningiem Twój pokaz będzie stawał się odrobinę lepszy.

A co najważniejsze regularne ćwiczenie jest niezbędne, żeby utrzymać stały poziom. Na występach często prezentujemy iluzje automatycznie i bez zastanowienia, co może sprawić, że do naszego pokazu wkradnie się błąd — regularne ćwiczenia pozwolą nam tego uniknąć.

3. Występuj ile możesz w różnych warunkach

Wcześniej wspominałem, że warto ćwiczyć przed lustrem i jest to niezbędne. Uważam jednak, że prawdziwe lekcje życia odbieramy podczas występów na żywo

I nic tak nie rozwija jak regularne występowanie.

Występując w różnych warunkach, zdobędziesz doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości.

Mój znajomy iluzjonista Josyn, mimo że od kilku lat występuje tylko na komercyjnych występach, to do dziś wspomina swój krótki epizod uliczny sprzed kilku lat słowami: Dzielę swoje występu na przed i po buskingu. I te drugie są oczywiście o niebo lepsze!

Każde zdobyte doświadczenie to narzędzie, które dokładasz do swojego plecaka. Nawet to, które z pozoru wydaje ci się mało przydatne, może kiedyś uratować Twój występ.

Jak zostać lepszym iluzjonistą?

4. Raz w roku dodaj jeden nowy numer do swojego repertuaru

Dzięki temu nie popadniesz w rutynę, a nowy efekt sprawi, że sam będziesz ekscytować się występem.

Taka mała zmian wprowadzi też świeżość do Twojego pokazu, którą widzowie na pewno dostrzegą. Dzięki temu twój repertuar będzie stale aktualizowany, a jeśli trafisz na tego samego widza lub klienta, po kilku latach zobaczy on zupełnie nowy występ

Przy podejściu jeden nowy trik rocznie nie ryzykujesz spadkiem jakości występu, która byłaby możliwa podczas zmiany całego repertuaru. Gdy zmieniasz jeden trik, to wciąż zostaje Ci ok. 80% ogranego i sprawdzonego materiału. Takie podejście sprawi, że stale będziesz się rozwijał.

5. Ego to Twój wróg

Jest książka o takim samym tytule autorstwa Ryana Holidaya, którą według mnie powinien przeczytać każdy iluzjonista. Dlaczego? Pozwól, że przytoczę jej opis, a odpowiesz sobie sam na to pytanie.

Historia zna wielu wybitnych ludzi, którzy po osiągnięciu sukcesu, zaślepieni sławą i bogactwem, popadali w obsesję na swoim punkcie, tracili swą świetność i ostatecznie upadali. Wiele fortun i wspaniałych firm utracono w spektakularny sposób. Równie wielu genialnych młodych ludzi nie osiągnęło pełni swoich możliwości, gdyż zaniechali zdobywania wiedzy i rozwoju. Każdy z nas łatwo może wpaść w pułapkę niedostrzegania własnych wad, ulegania złudzeniom i nieprzyjmowania krytyki. Przyczyna takich problemów jest znana od stuleci. Piszą o niej filozofowie i myśliciele, słusznie ostrzegając Cię przed najbliższym wrogiem: Twoim własnym ego.

Link do książki znajdziesz TUTAJ.

6. Daj widzom coś od siebie, czego nie będą mogli zobaczyć na żadnym innym występie

Magiczny efekt czy popularny obiegowy żart można zobaczyć na prawie każdym występie iluzjonisty.

Jednak jeśli dasz widowni coś unikalnego — coś, czego nie doświadczyli, ani nie doświadczą na innym występie, to będziesz unikatowy, a widownia długo o Tobie nie zapomni.

Taką rzeczą może być opowiedzenie własnej historii, autorski żart lub efekt.

7. Nie kradnij

Sam popełniałem ten grzech przez długi czas, jednak teraz jest dla mnie oczywiste — jeśli usłyszałem u kogoś jakiś dobry żart, tekst, lub zobaczyłem ciekawe ogranie efektu, to nie jest to wystarczający powód, żeby go sobie przywłaszczyć.

Z jakiegoś powodu w iluzji panuje przeświadczenie, że można brać pomysły innych i używać jako swoich. Przykładowo w stand-upie takie zachowania są całkowicie nieakceptowalne.

Jednak jeśli oglądamy występ iluzjonisty czy to na YouTube, czy na żywo i bierzemy jego fragment do swojego pokazu, to — nazywajmy rzeczy po imieniu — jest to zwyczajna kradzież.

Jak zostać lepszym iluzjonistą?

8. Bądź sobą

Jako iluzjoniści często zastanawiamy się, jacy chcielibyśmy być, jak chcielibyśmy być odebrani przez naszą widownię.

Oglądasz Darrena Browna, podoba ci się jego styl i postanawiasz być jak on. Oglądasz McKinga i postanawiasz, że też będziesz zabawny. Zainspirowany filmem Ocean Eleven dochodzisz do wniosku, że chcesz, aby widownia postrzegała Cię jako sprytnego, inteligentnego i przebiegłego gościa.

Pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, nie powinno brzmieć: jak chciałbym być postrzegany? a zamiast tego: jaki jestem?

Kiedy już odpowiesz sobie na to pytanie, zadaj sobie kolejne: w jaki sposób chcę pokazać to na scenie?

9. Jeździj na wszystkie magiczne zloty, na jakie jesteś w stanie

Moim zdaniem pasja to jeden z niezbędnych elementów, aby być dobrym iluzjonistąJuan Tamariz powiedział, że pasja to coś, czego nie widać. Że nie wie dlaczego, nie wie jak — ale widzowie wyczuwają w nas pasję. 

Nic tak nie inspiruje oraz nie podsyca naszej pasji jak spotkanie twarzą w twarz z innymi osobami dzielącymi tę samą pasję.

Sam na magicznych zlotach poznałem ludzi, z którymi przyjaźnie się do dzisiaj!

10. Nie słuchaj rad innych

Mimo że w obecnych czasach mamy dostęp do wielkiej ilości książek, kursów, DVD, artykułów czy innych iluzjonistów, uważam, że najlepsza jest nauka na własnych błędach i zaufanie samemu sobie.

Zaufaj sobie.

A jeśli chcesz się rozwijać w magii karcianej, koniecznie dołącz do programu online Karty do Perfekcji.

Kliknij w obrazek poniżej i dowiedz się, co na Ciebie czeka!

Jedna odpowiedź

  1. Maciej Grohe Team pisze:

    Magiku zaimponowałeś nam swoim czwartkowym występem ????????Jesteś mega profesjonalnym i bardzo dobrym iluzjonistą ,wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni ,że znalazłeś czas dla naszych klientów i dla nas.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *