fbpx
Sprzedaż kursów wstrzymana na kwiecień, zapraszamy do artykułów i na mailing.

Jak nauczyć się ILUZJI w 5 krokach

Jak nauczyć się ILUZJI w 5 krokach

4.4
(13)

Kiedy miałem 14 lat, zobaczyłem w Internecie występy Davida Blaine’a. Podchodził do ludzi na ulicy, pokazywał im coś niesamowitego, a ludzie wariowali i krzyczeli z niedowierzaniem na to, co widzą.

Pomyślałem, że chciałbym się tego nauczyć. 

Okazało się, że nie jest to takie proste. 

Na podstawie 10 lat doświadczenia, przygotowałem artykuł, dzięki któremu możesz odpowiedzieć sobie na pytanie: jak zacząć swoją przygodę z iluzją? 

Znajdziesz w nim 5 kroków, które warto przejść. A na pytania, które się pojawią, warto od razu sobie odpowiedzieć.

1. Czy na pewno chcesz się uczyć iluzji?

Przede wszystkim, zastanów się, czy tego chcesz. Nie bez powodu iluzjoniści przez lata strzegli swoich sekretów. Jeśli każdy będzie miał dostęp do sekretów, magia zniknie. Więc jeśli czujesz chwilą fascynację i chęć, żeby zająć się tą dziedziną, prześpij się z tym. Zastanów się, czy faktycznie chcesz w ten świat wchodzić. Bo jeśli zostaniesz obserwatorem, będziesz mógł być zaskakiwany i będziesz czerpał ogromną satysfakcję i emocje z oglądania iluzjonistów. Jeśli wejdziesz w ten świat i zajmiesz się iluzją, Twoja optyka się zmieni. Być może staniesz się kolekcjonerem sekretów i Twoją rolą będzie rozgryzanie numerów i dowiadywanie się jak to jest zrobione. A nie o to w tym chodzi.

2. Dlaczego chcesz zacząć naukę iluzji?

Jeśli jednak się zdecydujesz wejść w ten świat, odpowiedz sobie na pytanie, po co chcesz się nauczyć iluzji:

1. Chcę zostać zawodowym iluzjonistą

2. Iluzja mnie kręci i chcę się czegoś nauczyć

3. Niesamowite są reakcje ludzi i chcę im dawać takie emocje

4. Chciałbym zaskoczyć swoje dziecko/znajomych

5. Jeśli będę umiał jakiś numer, będę mógł go dodać do swojej prezentacji biznesowej/wystąpienia i będzie to ciekawsze

6. Chciałbym zaimponować znajomym

7. Mam w sobie dużą ciekawość i chciałbym wiedzieć jak się robi te efekty

Myślę, że dojść jasno widać pewną intencję. W punktach 1-5 powody są skierowane na dawanie zachwytu innym. Punkty 6-7 są nastawione na własne ego. Zastanów się, jakie są Twoje motywacje. Powyższa lista oczywiście nie jest zamknięta.

W zależności od Twoich celów różniła się będzie Twoja nauka. Oczywiście każdy ma własną drogę i jest ona niepowtarzalna. Chcę Ci jednak nakreślić pewne kierunki, które mogą być dla Ciebie pomocne.

W przypadku punktów 1-2, zacznij od książek lub Programu Podstaw Iluzji. Jest tam zdecydowanie najbardziej obszerna wiedza. Mnóstwo materiału, teorii i praktyki. Dzięki temu zbudujesz solidne fundamenty, dzięki którym będziesz mógł się rozwijać w zadowalającym dla Ciebie kierunku. 

W przypadku punktów 3-5 spokojnie wystarczy Ci kurs iluzji, podczas którego nauczysz się prostych efektów, które są dość łatwe do wykonania i którymi spokojnie zaskoczysz swoich bliskich i znajomych. Nieznajomych zresztą też.

Jeśli Twoje odpowiedzi znajdują się w kluczu odpowiedzi 6-7, nie warto wchodzić w temat głębiej. Jeśli iluzja ma być dla Ciebie podbudowaniem swojego ego, zbudowaniem na tym swojej wartości, w dłuższej perspektywie nie jest to dobry pomysł. A jeśli zżera Cię ciekawość, pozwól jej trwać. Wiem, że to niewygodne, ale po to iluzjoniści robią swoje występy. Żeby kwestionować taką rzeczywistość, jaką widzimy na co dzień. 

3. Jak może wyglądać nauka na przestrzeni lat?

Jeśli zdecydujesz się wejść w ten świat, przed Tobą piękna i długa droga. Ważne, żebyś dał sobie na wszystko czas. Niżej napiszę, jak wyglądała moja droga do stania się profesjonalnym iluzjonistą. Chcę, żebyś miał pojęcie jak to wygląda na osi czasu:

1 rok (2009) – ćwiczenia + obecność na grupie iluzjonistów

2 rok (2010) – ćwiczenia + występy charytatywne + wyjazdy na spotkania iluzjonistów

3 rok (2011) – ćwiczenia + wyjazdy na spotkania + pierwsze występy na ulicy

4 rok (2012) – ćwiczenia + pokazy na ulicy + pokazy na różnych wydarzeniach

5 rok (2013) – ćwiczenia + pokazy na ulicy + występy na weselach i imprezach

6 rok (2014) – ćwiczenia + pokazy na ulicy + występy na weselach i imprezach

7 rok (2015) – ćwiczenia + pokazy na ulicy + występy na weselach i imprezach + zmiana podejścia do występu

8 rok (2016) – ćwiczenia + występy na weselach i imprezach firmowych

9 rok (2017) – ćwiczenia + Finał Mam Talent! + wydana książka + występy na imprezach i weselach

10 rok (2018) – ćwiczenia + występy na imprezach firmowych i weselach

11 rok (2019) – ćwiczenia + występy na eventach i weselach + wydanie kursu iluzji

12 rok (2020) – ćwiczenia + występy na eventach i weselach + założenie portalu nauka iluzji

 

Iluzja to coś wspaniałego. A nauka iluzji to jedna z lepszych rzeczy, które można robić. Oczywiście Twoja nauka będzie wyglądać inaczej niż moja. Ważne jest to, żebyś przed jej rozpoczęciem znał swoją motywację i szczerze się nią kierował.

4. Najważniejsze czynniki nauki

Jak widzisz, jest to długa droga. A ponieważ jest to artykuł o początkach iluzji, skupmy się na dwóch pierwszych latach. To one będą wyznacznikiem tego jak będzie wyglądała Twoja dalsza droga. I choć może się ona zmieniać, samo odniesienie się do początków będzie mocno korelowało z Twoimi pokazami. 

Przez cały ten czas, niezbędne są ćwiczenia. Mogą to być nowe numery, może to być ciągłe poprawianie jednego występu, może to być dodawanie atmosfery magii do każdego numeru. Ćwiczenia są szerokim pojęciem i na razie nie będziemy go rozkładać na czynniki pierwsze.

Pierwszy rok to łapanie podstaw i ogólnej wizji magii. Czy bardziej pasjonują Cię tajemnicze występy, czytanie w myślach, wizualna iluzja, magia karciana czy może magia komediowa…? Jest wiele rodzajów iluzji i warto na początek wybrać sobie dość szerokie spektrum, żeby było z czego wybierać. W każdej dziedzinie są poszczególne pozycje, które warto przerobić. Część z nich masz w kategorii książki, o części dowiesz się w przyszłości. 

Niezbędne na początku są ćwiczenia. Ważne, żebyś ćwiczył techniki i je regularnie przerabiał, w swoim tempie. Dużą rolę odgrywa tutaj nagrywanie swoich ćwiczeń i sprawdzanie jak to wygląda w praktyce. 

Następnym elementem jest pokazywanie iluzji innym. Jeśli sam umiesz coś zrobić, to Cię nie zachwyci. Jeśli pokażesz to komuś, dopiero wtedy będzie działa się magia. Osobiście rekomenduję szybkie wyjście do innych. Jeśli umiesz jakiś prosty numer, pokaż go kolegom w pracy, szkole czy siłowni. Albo swojej żonie/mężowi. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę ćwiczeń, aż do perfekcji. A perfekcji nigdy nie będzie. Więc pokaż przepracowany numer innym, zobacz reakcje, zbierz feedback i ćwicz go dalej. Dzięki temu Twoje numery nie będą odrealnione, tylko będą miały styczność ze światem rzeczywistym. A to jest bardzo istotne. 

Jeśli będziesz już miał 10-minut materiału, polecam pójść do jakiegoś wolontariatu i zaproponować występ za darmo. To jest świetna opcja na początek z kilku powodów:

a) zaczniesz występy dla obcej publiczności, co jest bezcenne

b) oni będą chcieli Ciebie oglądać, bo będziesz częścią zorganizowanej akcji

c) poznasz świetnych ludzi i będziesz miał kontakty na przyszłość

d) będziesz robił je za darmo, więc nie będziesz miał presji, żeby były idealne. 

 

Oczywiście masz masę innych opcji. U mnie taki proces dobrze się sprawdził, więc ja go polecam. Po kilkunastu występach będziesz miał większą swobodę, będziesz potrafił występować przed innymi i będziesz miał sprawdzony program

5. Tajne spotkania iluzjonistów

Jedną z najlepszych możliwości rozwoju są tajne spotkania, na których możesz się spotkać z iluzjonistami, posłuchać wykładów z konkretnych dziedzin iluzji i popatrzeć jak inni czarują. Samo to, że w jednym miejscu spotyka się kilkudziesięciu pasjonatów sprawia, że przestajesz się czuć jak wyjątek. Bo prawdopodobnie nikt z Twojego otoczenia nie zajmuje się iluzją i czasami możesz się czuć nieco dziwnie.

Jestem pewien, że każde takie spotkanie będzie dla Ciebie ogromną radością i przeżyciem. Spotkasz ludzi, których kojarzysz z Internetu, nauczysz się nowych efektów i będzie to dla Ciebie motywacja do dalszej pracy.

Takie spotkania są organizowane kilka razy w roku. Obecnie (stan na 2020 r.) polecam sprawdzić poszczególne strony:

Towarzystwo Entuzjastów Iluzji – Poznań

Kraków Magic Session – tak jak nazwa wskazuje, Kraków

Warszawskie Inicjatywy Magiczne – jak wyżej, Warszawa

Życzę Ci owocnych ćwiczeń i dużej radości. Polecam Ci też zapisać się na newsletter, dzięki któremu co tydzień dostajesz krótki artykuł o iluzji. Bezpośrednio co Ciebie 🙂

 

Podsumowanie

Jak nauczyć się iluzji? Poprzez dwa elementy:

1) ćwiczenia;

2) pokazywanie magii innym.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pokaże Ci możliwości rozwoju. Głęboko wierzę, że rzetelna wiedza jest kluczowa na początku magicznej drogi. Dzięki niej będziesz mógł zaskakiwać i dawać to, co magia ma najpiękniejszego do zaoferowania – zachwyt. Sprawą drugorzędną jest to, na jaką skalę będziesz to pokazywał. Ważne, żebyś robił to dobrze. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prezentowaniu iluzji, zostaw swojego maila. Co niedzielę dostaniesz krótki artykuł o tym, jak pokazywać efekty, żeby były najbardziej widowiskowe.

Możesz też zapisać się na darmowy kurs, w którym dowiesz się jak zostać iluzjonistą w 5 krokach!

Jeszcze chwilkę...

Dzięki za zaufanie!

Koniecznie potwierdź subskrypcję na swoim mailu i zostańmy w kontakcie!

Ponieważ działamy zgodnie z prawem, niżej przekazujemy Ci komplet informacji związanych z ochroną Twoich danych osobowych:

 • administrator danych osobowych: Iluzjonista Piotr Denisiuk, ul. Kolejowa 49, 05-220 Zielonka, NIP: 712-32-32-817,
 • cel przetwarzania danych: wysyłka newslettera,
 • odbiorca danych: dostawca systemu mailingowego MailerLite,
 • podstawa prawna przetwarzania danych: art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 6 ust. 1 lit. f RODO,
 • dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera; po rezygnacji z otrzymywania newslettera dane będą nadal przechowywane w bazie w celu możliwości wykazania faktu i chwili udzielenia oraz wycofania zgody na wysyłkę newslettera,
 • dane zostaną przekazane do Litwy w związku z ich przetwarzaniem w systemie MailerLite; dostawca systemu MailerLite gwarantuje odpowiedni poziom ochrony danych osobowych,
 • masz prawo do: żądania dostępu do swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celu wysyłki newslettera, wniesienia skargi do organu nadzorczego,
 • podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by otrzymywać newsletter.

Podając swojego maila, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych. Wszystkie informacje o przetwarzaniu danych, RODO i polityce prywatności znajdziesz tutaj.

2 komentarze

 1. Magda_101 pisze:

  Mam na imie Magda mam 11 lat i bardzo chciałabym się nauczyć iluzjii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *