fbpx
🎄🎅🏼 Świąteczne Pakiety już dostępne:

Sztuczki Magiczne, Iluzja czy Magia?

Sztuczki Magiczne, Iluzja czy Magia?

3.8
(9)

Sztuczki magiczne

Sztuczki magiczne to popularna nazwa na efekty magiczne. Czy warto w ogóle zagłębiać się w temat nazewnictwa? Czy jest jakakolwiek różnica w tym, czy nazywasz coś magią, czy magicznymi sztuczkami? 

Odpowiedź może Cię nieco zszkować – różnica jest kolosalna.

Zmień swoje słownictwo, a zmienisz swoje życie – Jacek Walkiewicz

Choć na pierwszy rzut oka temat może wydawać się błahy, podejdź do niego z otwartą głową. Jestem pewien, że może mieć on duży wpływ na Twój dalszy rozwój. Czytaj do końca.

 

Sztuczki magiczne, iluzja czy magia?

Czy to jakaś różnica, czy ja robię sztuczki, czy magię? Tu i tu karta zmienia się w dłoni widza. Efekt jest ten sam. O co więc tyle krzyku? 

Sztuczki magiczne, iluzja, magia. Magik, iluzjonista, prestidigitator. Więcej o różnicach w nazewnictwie występującej osoby piszę w książce Fundament, w tym artykule zajmiemy się nazwami magicznych efektów

Chodź, pokażę Ci sztuczkę!

albo:

Chcesz zobaczyć coś niezwykłego?

Każde zdanie powoduje inne emocje i nastawienie do tego, co pokazujesz. Żeby było jasne – żadne z nich nie jest gorsze, ale jest inne. Za chwilkę dowiesz się, jaki wpływ ma to co mówisz, na to co robisz.

Co jest czym?

Sztuczka a iluzja to dwie różne rzeczy. Iluzja a magia to kompletnie co innego. A od sztuczki do magii jest najdłuższa droga. 

Wyobraź sobie, że punktem startowym jest sztuczka. Jest to trik ze zmianą karty. W połowie drogi masz iluzję, czyli tworzenie złudzeń. Wzbudza to inne reakcje widowni, bo jest to coś niewytłumaczalnego, co wykracza poza kategorię sztuczek. Na końcu jest magia, czyli wszystko, co dzieje się w widzu. Jego emocje i przeżycia, które tylko on może poczuć i zdefiniować. Magia jest najbardziej odległym punktem, który jest poza kategorią sztuczek i iluzji, a staje się czymś niewytłumaczalnym i nienamacalnym. 

Jak to dobrze zrozumieć i wprowadzić do swojego życia? Odpowiedź niżej.

Sztuczki magiczne

Żeby wprowadzić zmiany do swojej praktyki, trzeba kompleksowo zrozumieć trzy podstawowe kategorie – sztuczki magiczne, iluzję i magię. Czym jest sztuczka? Według słownika PWN:

«zachowanie, posunięcie, przez które chcemy coś osiągnąć, korzystając z cudzej naiwności, niewiedzy itp.»

albo:

«popis umiejętności, zręczności, często wykonany tak sprawnie, że trudno dostrzec jego mechanizm»
Oba cytaty mają kilka punktów wspólnych – sztuczka z definicji coś ukrywa. Prezentujący sztuczkę wie więcej, niż oglądający i na tej przewadze buduje np. efekt zaskoczenia. Sztuczka magiczna ma na celu zaskoczenie widza, korzystając z jego niewiedzy. Jest to coś sprytnego, a sam efekt sztuczki jest prosty i lekki. Większość osób zainteresowanych tematem iluzji na początku robi sztuczki, bo jest to coś najłatwiejszego, co od razu daje efekt. Nic więc dziwnego, że często jest to punkt startowy

Iluzja

Iluzja to stworzenie złudzenia, że dzieje się coś niemożliwego. Kiedy iluzjonista lewituje różę, tworzy złudzenie, że przedmiot unosi się w powietrzu. Widownia może wiedzieć, że to przeczy prawom fizyki, ale też oddaje się temu złudzeniu. Przy dobrze wykonanej iluzji, widz nie szuka wytłumaczenia, tylko daje się ponieść iluzji.

Iluzja to miraż, tworzenie czegoś pozornie niewytłumaczalnego. Kiedy niewidzialna moneta z brzękiem wpada do metalowego wiaderka (efekt wytłumaczony w książce Fundament), tworzy się złudzenie pojawienia monety. Widz nie musi tego widzieć, iluzja działa wtedy na zmysł słuchu. Ważnym wnioskiem jest więc to, że iluzja może działać na różne zmysły.

Iluzja to obszar, w którym jest więcej rzeczy niewytłumaczalnych, których wytłumaczenia nie są oczywiste. Osoba prezentująca iluzję, powinna mieć już wiedzę i umiejętności, aby wyjść poza kategorię sztuczek i wejść na poziom iluzji. Na tym poziomie jest wielu zawodowych iluzjonistów, którzy mają doświadczenie i zasoby, aby pokazywać rzeczy z pozoru niemożliwe.

Magia

Najgłębsza forma, która jest nie do końca określona. Na czym polega magia? Przede wszystkim na przeżyciach widzaMoim zdaniem są dwa kierunki, które mogą doprowadzić do magii

Pierwszym jest połączenie zachwytu i tajemnicy. Jest to niezwykle mocna kombinacja, która może doprowadzić do momentu magii. Zachwyt to niezwykle silna emocja, którą możemy zaserwować widzowi dzięki naszym zdolnościom. Tajemnica jest częścią każdego efektu, bo w każdym magicznym efekcie jest sekret. Ważne jest to, że stworzenie zachwytu nie jest łatwe. Trzeba sporo pracy, żeby dojść do takiego momentu, w którym będziesz mógł regularnie serwować widzom zachwyt. To nie dzieje się za każdym razem i nie jest tak łatwo dojść, do tego miejsca. Ważne jest jednak to, abyś stawiał sobie pytanie: co mogę jeszcze zrobić, żeby efekt był mocniejszy?

Drugim kierunkiem jest przekraczanie granic niemożliwego. Łączy się to z pierwszym punktem, ale droga jest nieco inna. Przekraczanie granic niemożliwego to strategia, która polega na coraz mocniejszych efektach. Znam to zarówno z perspektywy wykonawcy, jak i z perspektywy widza, kiedy byłem na widowni i ktoś inny przekraczał moje granice. Tymi granicami jest pojmowanie rzeczywistości. Widz wie, że jesteś iluzjonistą i możesz zrobić coś niemożliwego. Jeśli jednak efekty są coraz mocniejsze, a na końcu jest coś, co wyrywa widzów z butów, tworzy się w nich moment magii. Nie mogą zrozumieć, co się właściwie stało, przeżywają ogromną ekscytację i nie wiedzą co ze sobą zrobić. Widać, że ich pojmowanie rzeczywistości zostało właśnie przekroczone i to, co się stało, nie miało prawa się wydarzyć

Aby tworzyć magię, ważna jest naturalność, o której również piszę w książce Fundament. Ludzie nie mogą mieć wrażenia, że to są sztuczki. Nawet pozorne wytłumaczenia mogą sprawić, że moment magii się nie pojawi. Magia jest trudna, ale daje widzom najgłębsze przeżycia

A co Ty robisz?

Robisz sztuczki magiczne, iluzję czy magię? Napisz w komentarzu pod artykułem

Pamiętaj, nie ma złych odpowiedzi. Jeśli robisz sztuczki i dobrze się w tym czujesz, śmiało w nich zostań. Warto jednak wiedzieć, że masz różne możliwości i od Ciebie zależy którą drogą pójdziesz. 

Najważniejsze jest jednak to, żebyś miał świadomość tego, co robisz. Dzięki temu będziesz mógł albo zostać w którymś z obszarów, albo zaczniesz wchodzić na kolejny poziom. To Twoja decyzja!

Sztuczki magiczne mogą być świetnym wstępem

Jeśli robisz sztuczki magiczne i chciałbyś wejść na poziom iluzji, ważne będą dla Ciebie podstawy. Najlepszym punktem wyjścia jest Program Podstaw Iluzji. Jest to kompleksowy program online, na który składa się kurs online o podstawach iluzji, książka Fundament oraz Szybki Kurs Iluzji. Dołączysz też do zamkniętej grupy na Facebooku, a co miesiąc mamy LIVE na Discordzie, gdzie rozwijamy się jako pasjonaci iluzji. Będzie nam bardzo miło, jak dołączysz.

Możesz też zamówić samą książkę, która również zapewni Ci dużo rzetelnej wiedzy.

Podsumowanie

Sztuczki magiczne są jednym z elementów całego działu, jakim jest iluzja. Są to proste triki, które możesz wykonać bez większych problemów – możesz się ich nauczyć w dwie godziny na Szybkim Kursie Iluzji.

Może to być też pierwszy krok do niezwykłej przygody, jaką jest iluzja. Jeśli tak, jestem pewien, że jeszcze się spotkamy!

Ciekaw jestem Twoich przemyśleń w tym temacie – napisz w komentarzu czy robisz sztuczki magiczne, iluzję czy magię. 

 

Polecam Ci też zapisać się na listę mailingową, dzięki której co niedzielę otrzymasz najciekawsze informacje dot. iluzji i występowania.

Możesz też się zapisać na darmowy kurs o tym jak zostać iluzjonistą, kliknij w baner poniżej.

Jeszcze chwilkę...

Dzięki za zaufanie!

Koniecznie potwierdź subskrypcję na swoim mailu i zostańmy w kontakcie!

Ponieważ działamy zgodnie z prawem, niżej przekazujemy Ci komplet informacji związanych z ochroną Twoich danych osobowych:

  • administrator danych osobowych: Iluzjonista Piotr Denisiuk, ul. Kolejowa 49, 05-220 Zielonka, NIP: 712-32-32-817,
  • cel przetwarzania danych: wysyłka newslettera,
  • odbiorca danych: dostawca systemu mailingowego MailerLite,
  • podstawa prawna przetwarzania danych: art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 6 ust. 1 lit. f RODO,
  • dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera; po rezygnacji z otrzymywania newslettera dane będą nadal przechowywane w bazie w celu możliwości wykazania faktu i chwili udzielenia oraz wycofania zgody na wysyłkę newslettera,
  • dane zostaną przekazane do Litwy w związku z ich przetwarzaniem w systemie MailerLite; dostawca systemu MailerLite gwarantuje odpowiedni poziom ochrony danych osobowych,
  • masz prawo do: żądania dostępu do swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celu wysyłki newslettera, wniesienia skargi do organu nadzorczego,
  • podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by otrzymywać newsletter.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *