fbpx
Sprzedaż kursów wstrzymana na kwiecień, zapraszamy do artykułów i na mailing.

Sztuczki Karciane – Pełna Lista…

Sztuczki Karciane – Pełna Lista…

5
(5)

Sztuczki karciane - lista efektów

Często nie pamiętam klasycznych efektów karcianych. Jeśli też tak masz, ten artykuł będzie dla Ciebie przydatny i będziesz mógł do niego wracać w każdym momencie.

Niżej poznasz listę 9 klasycznych efektów z kartami. Sztuczki karciane są niesamowicie rozbudowane i istnieją dziesiątki odmian każdego triku. Te, które wybrałem, mają kilka wspólnych punktów:

1) zna je praktycznie każdy iluzjonista;
2) można zastosować do nich różne techniki i wersje;
3) iluzjoniści wykonują je przez lata i cały czas ulepszają.

To co, gotowy? A jeśli Ty znasz efekt, który też można zaliczyć do klasyków, napisz go w komentarzu!

Ambitna karta

Widz podpisuje się na karcie. Iluzjonista wkłada kartę do środka talii, po czym karta pojawia się na samej górze. Zabieg powtarza kilkukrotnie, za każdym razem jest to bardziej niemożliwe. 

Według wielu osób jest to najlepszy efekt z kartami. Dlaczego? Jest czytelny, dzięki czemu zrozumie go nawet dziecko. Jest niemożliwy, bo używana jest do tego podpisana karta widza. A oprócz tego, można dołożyć do niego warstwę prezentacji, która może być oryginalna i unikalna. 

Pro Tip: Jeśli wykonujesz ten efekt, niech karta pojawia się na górze maksymalnie trzy razy. Jest to wystarczająco mocne, a zwiększenie liczby powtórzeń może spowodować monotonię. Na poniższym ta reguła jest złamana, ale Tommy Wonder to geniusz budowania napięcia. Wyjątek potwierdza regułę!

 

Triumph

Efekt, który jest tytułowym tryumfem. Miało to być ukoronowanie magii karcianej najbardziej niemożliwym efektem. Wygląda on następująco: Widz wybiera kartę i wkłada ją to środka talii. Iluzjonista tasuje karty twarzami w górę i w dół, przez co w kartach jest totalny chaos. Po magicznym ruchu wszystkie karty obracają się koszulkami do góry, a odwrócona jest tylko jedna karta – wybrana przez widza.

Piękny efekt, który warto dodać do swojego repertuaru. A możliwości prezentacji również są ogromne!

Niżej Dough Conn i jego krótka wariacja tego efektu:

Twisting the Aces

W tym efekcie wykorzystywane są jedynie cztery karty, dzięki czemu skupienie jest tylko na nich, a nie na całej talii. Założenie jest proste – asy po kolei się obracają

Istnieje wiele wersji tego efektu – w klasycznej, pokazanej na video poniżej, asy obracają się jeden po drugim. W niektórych wersjach obracają się jeden za drugim, czyli na początku jest obrócony jeden as, później dwa, następnie trzy i cztery. Są też wersje z twistem, gdy na końcu 4 asy zmieniają się w cztery zupełnie inne karty. 

Jest to bardzo ładna rutyna, a zastosowane techniki są bardzo specyficzne. Dlatego pracując nad tym, znacznie poszerzasz swój repertuar i możliwości.

Sztuczki karciane - lista efektów

Oil and water

Jeśli do szklanki wlejesz olej i wodę, woda zostanie na dole szklanki, a olej wypłynie na górę. Bazując na tym eksperymencie, powstał trik karciany o nazwie “olej i woda”. Wykorzystuje się do niego kilka kart czerwonych i kilka czarnych. Iluzjonista miesza między sobą oba kolory kart i jeden z nich pojawia się na górze, przez co oba kolory nie mogą się połączyć

Często wykorzystuje się w prezentacji widzów, którzy coraz mogą wkładać karty czerwone między czarne. Dzięki temu jest jeszcze większe wrażenie, że oddzielenie kart od siebie jest niemożliwe. 

Na poniższym video wersja Billa Malone’a, który jest ikoną wśród iluzjonistów karcianych. Nie jest to jego najlepszy występ, więc polecam obejrzeć jego kilka video – niektóre jego występy powalają połączeniem komedii i magii!

Invisible palm

Palmowanie to ukrywanie przedmiotu w dłoni. Invisible palm to swoista zabawa tą techniką, w której iluzjonista pokazuje sposób ukrywania, ale w rzeczywistości nic tam nie ukrywa. Trudny efekt, do którego również wykorzystywanych jest tylko kilka kart, zamiast pełnej talii.

Na poniższym video możesz zobaczyć ten efekt w wykonaniu Macieja Pędy. Lepiej to zobaczyć, niż opisywać. Dlatego zapraszam na seans!

ACAAN - Any Card At Any Number

Jeden widz mówi dowolną kartę. Drugi widz mówi dowolną liczbę między 1 a 52. Na podanej przez widza liczbę znajduje się karta, którą powiedziała pierwsza osoba.

Efekt, który doczekał się mnóstwa wariacji i odsłon, a wykonują go najbardziej znani iluzjoniści na świecie. Jest to kolejny efekt, który jest bardzo klarowny i zrozumiały dla widza. Szansa, że karta znajdzie się na danej pozycji, jest minimalna. Dlatego budowanie napięcia w tym efekcie jest niezwykle ważne i daje ogromne rozładowanie na samym końcu.

Często iluzjoniści konkurują ze sobą tym efektem, bo możliwości na wykonanie tego efektu są dziesiątki. A zaskoczyć innego iluzjonistę to nie lada satysfakcja!

Sztuczki karciane - lista efektów

Biddle trick

Złożony efekt, w którym dzieje się kilka efektów magicznych. Mimo wszystko jest on bardzo zrozumiały, dzięki czemu jest to trik pełen magii. Widz wybiera kartę, iluzjonista ją znajduje w pięciu kartach. Następnie karta znika spośród tych kart i pojawia się jako odwrócona karta w talii, często w dłoniach widza.

Założeniem jest znalezienie karty widza, ale jego rozbudowanie pozwala stworzyć kilkuminutowy efekt, który będzie zaskakujący i magiczny.

Michael Vincent na poniższym video pokazuje swoją wersję, która nieco różni się od klasycznej. Jest tu tyle smaczków i przemyślanych momentów, że warto to obejrzeć! Przenosi ten efekt na zupełnie nowy poziom.

Sandwich

To po angielsku kanapka. Taka też jest koncepcja tego efektu. Wybrana karta przez widza pojawia się między dwoma innymi kartami, najczęściej jokerami lub asami. Dwie pomocnicze karty to kromki pieczywa, a karta widza to środek kanapki.

Jak już pewnie się domyślasz, istnieje duża ilość wariacji tego efektu. W niektórych wersjach karty są oddzielnie od talii, a w niektórych jokery pojawiają się coraz bliżej środka talii, aż w końcu zostaje między nimi tylko jedna karta.

Jest to kolejny efekt, który zdecydowanie warto mieć w swoim repertuarze! 

Pro Tip: Jeśli inny iluzjonista pokazuje Ci jakiś efekt, daj mu to zrobić do końca. Po obejrzeniu video zorientujesz się dlaczego 🙂

 

Cards across

Przeniesienie kart z jednego miejsca w drugie. Jest to jeden z efektów karcianych, które można zrobić również na scenie. Bardzo częstym zabiegiem jest poproszenie kogoś o wskazanie liczby kart, które mają się przenieść. Sprawia to wrażenie, że widzowie mają kontrolę nad efektem.

Ten efekt ma różne wersje, które wykonują m.in. David Blaine czy David Stone. Niżej sceniczna prezentacja Mac Kinga, żeby pokazać, że odpowiednio wykonany efekt z kartami, również znajdzie zastosowanie na scenie. Jest to jednak bardzo trudne i wymaga znajomości sceny. Najważniejsze zasady sceniczne przeczytasz w tej książce.

Gdzie się ich nauczyć?

Najlepiej w programie Karty do Perfekcji. Dobrym źródłem wiedzy są też anglojęzyczne książki o iluzji karcianej, takie jak Card Collage czy The Royal Road to Card Magic. Znajdziesz w nich mnóstwo technik i wiedzy, które nie są dostępne na internetowych filmikach. 

Możesz też skorzystać z konsultacji, które również są szybką metodą na opanowanie nowego materiału lub ulepszenie obecnego.

Sztuczki karciane - podsumowanie

Podane wyżej sztuczki karciane są pewnego rodzaju klasykami. Wielu iluzjonistów je wykonuje, bo łączy je prostota i czytelność (ale nie łatwość wykonania!). Założenia każdego efektu są jasne i można je ograć swoją prezentacją w dowolny sposób. Warto postawić na kreatywność, bo jeden efekt można wykonać na setki sposobów. 

Jeśli znasz jeszcze jakiś efekt karciany, którego Ci tutaj brakuje, napisz go w komentarzu. Będzie to dla kogoś przydatne!

 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prezentowaniu iluzji, zostaw swojego maila. Co niedzielę dostaniesz krótki artykuł o tym, jak pokazywać efekty, żeby były najbardziej widowiskowe.

Możesz też zapisać się na darmowy kurs, podczas którego dowiesz się jak zostać iluzjonistą w 5 krokach!

Jeszcze chwilkę...

Dzięki za zaufanie!

Koniecznie potwierdź subskrypcję na swoim mailu i zostańmy w kontakcie!

Ponieważ działamy zgodnie z prawem, niżej przekazujemy Ci komplet informacji związanych z ochroną Twoich danych osobowych:

  • administrator danych osobowych: Iluzjonista Piotr Denisiuk, ul. Kolejowa 49, 05-220 Zielonka, NIP: 712-32-32-817,
  • cel przetwarzania danych: wysyłka newslettera,
  • odbiorca danych: dostawca systemu mailingowego MailerLite,
  • podstawa prawna przetwarzania danych: art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 6 ust. 1 lit. f RODO,
  • dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera; po rezygnacji z otrzymywania newslettera dane będą nadal przechowywane w bazie w celu możliwości wykazania faktu i chwili udzielenia oraz wycofania zgody na wysyłkę newslettera,
  • dane zostaną przekazane do Litwy w związku z ich przetwarzaniem w systemie MailerLite; dostawca systemu MailerLite gwarantuje odpowiedni poziom ochrony danych osobowych,
  • masz prawo do: żądania dostępu do swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celu wysyłki newslettera, wniesienia skargi do organu nadzorczego,
  • podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by otrzymywać newsletter.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *