fbpx
Zapisz się na bezpłatny mailing o iluzji:

100% Co Musisz Wiedzieć Przed Pierwszym Występem

100% Co Musisz Wiedzieć Przed Pierwszym Występem

5
(2)

Chodzę po domu i sprawdzam, czy wszystko jest gotowe.

Już czarowałem dla znajomych.

Ba, nawet byłem na magicznym zlocie!

Pierwszy występ to jednak coś innego.

Pokaz w świetlicy w sąsiedniej szkole. 

Mam przygotowane 15 minut występu. 

Dzieci gotowe, scena moja. 

Wychodzę. 

Kilkadziesiąt dzieci siedzi po turecku i się na mnie patrzy.

Nic się nie odzywam.

Serce mi bije jak oszalałe.

Biorę stalowy pręt, podpalam go.

Słyszę: “łoo, ogień!”

Przeciągam dłonią i pręt zmienia się w kwiatek.

“łaaaaał!”

Artykuł w wersji video:

Dlaczego pierwszy występ to stres?

To coś zupełnie nowego! Jest to publiczny występ, podczas którego stoisz na środku, a wszyscy się na Ciebie patrzą i oczekują, że zrobisz coś, co ich zadziwi. Może to wzbudzać różne emocje, ale na początku nie będą one przyjemne. Gula w gardle, trzęsące się dłonie i zwiększona potliwość to coś normalnego. O stresie podczas czarowania możesz przeczytać tutaj

Mało kto czuje się swobodnie i pewnie podczas pierwszego pokazu. Niezwykłą rzadkością jest od razu otwieranie się i pokazywanie swojej osobowości. Jako iluzjoniści mamy w dłoniach potężne narzędzie i bardzo często wykorzystujemy efekty, zamiast pokazywać siebie. I na początku jest to jak najbardziej normalne i adekwatne do sytuacji.

Wychodząc na pierwszy występ, nie licz na owacje. Proces dojrzewania na scenie jest długi, ale warty przejścia. Ważne jest natomiast, żebyś sobie pogratulował pierwszego występu i żeby był dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem. Dzięki temu będziesz miał więcej chęci do dalszego występowania.

Kiedy występ jest tym pierwszym?

Magia z bliska się nie liczy. Dlaczego? Bo wynika ona często z okoliczności i nie jest to pełny występ. Na początku są to raczej pojedyncze efekty, które pokazujemy w gronie bliskich czy znajomych. Nie masz wtedy sytuacji, że wychodzisz na środek i coś pokazujesz, ale raczej rozmawiasz z kimś i później robisz dla niego jakiś efekt.

Moim zdaniem pierwszy występ to ten, podczas którego widownia na Ciebie czeka, a Ty wychodzisz i czarujesz. To wtedy jest na Tobie pełne skupienie i wtedy jest wyraźna granica między występującym a widownią. To Cię też determinuje do przygotowania nieco innego występu, niż podczas iluzji z bliska. Tam możesz skupić uwagę kilku osób, w przypadku pokazu jest to zwykle kilkadziesiąt. Inaczej też prezentujesz przedmioty, tworzysz strukturę występu i zupełnie inne rzeczy są ważne podczas magii z bliska, a podczas pokazu głównego.

To oczywiście moja definicja pierwszego występu. Twoja może być inna i dla Ciebie może to być pierwszy efekt, który pokażesz w barze znajomym. Ja to rozumiem w taki sposób, że jednak pierwszy występ to w y s t ę p, a nie szybki efekt dla znajomych. I w tym kluczu piszę pozostałą część artykułu.

TOP 3 aspektów przed pierwszym pokazem:

Są to według mnie ważne tematy, które warto wziąć pod uwagę przed pierwszym występem. Być może je znasz, ale warto sobie je przypomnieć i nieco rozwinąć. Jeśli z którymś się nie zgadzasz, w porządku. Jako iluzjoniści mamy możliwość kreowania swojej drogi, stylu i sposobu myślenia. 

1. Nie musisz robić długiego występu

To jest aspekt, na którym wiele osób się wykłada. Jednakowo jeśli chodzi o pierwszy występ, ale też o pokazy uliczne. Wiele osób ma myślenie, że jego pokaz ma trwać 30-40 minut. Ale prawdopodobnie nie jesteś w stanie zrobić długiego występu w taki sposób, żeby cały czas trzymać uwagę widzów. Chyba że występujesz w warunkach teatralnych, gdzie nie ma żadnych rozproszeń, a Ty masz zaskakująco dobry materiał jak na pierwszy pokaz. Takie sytuacje zdarzają się jednak dość rzadko.

Zdecydowanie częściej pierwsze występy będą przy okazji jakiegoś wydarzenia – apel w szkole, występ charytatywny czy urodziny dziecka Twojej cioci. To sprawia, że będzie Ci trudno utrzymać przez długi czas uwagę widzów. Dlatego nie bój się skrócić występu. Na jak krótko? 10-15 minut w zupełności wystarczy. Lepiej zrobić krótszy występ, a zebrać pozytywne doświadczenie. Jeśli natomiast na Twoim pierwszym pokazie dzieci będą wychodzić, a dorośli ziewać, nie wróży to nic dobrego dla Twojego nastawienia do dalszych występów na żywo.

Jako iluzjoniści mamy tendencję, aby robić długie występy. Osobiście uważam, że lepiej krócej, ale intensywniej. Z pewną dozą niedosytu. Uważam, że lepiej kończyć występ w takim momencie, żeby widz chciał zobaczyć coś jeszcze.

2. 6-12 miesięcy do pierwszego pokazu

Ja pierwszy występ zrobiłem po roku, ale niektórzy występują już wcześniej. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo z pokazem. Nie polecam robić swojego pokazu zbyt szybko, ale też się z nim nie ociągać. Po rozmowach z innymi iluzjonistami widzę, że okolice roku ćwiczeń do pierwszego występu to dobry czas na pokaz. 

Na początku często jest bardzo duża zajawka na magię, przez co ciężko o rzetelny obraz tego, co robisz. Wielu osobom wydaje się, że skoro obcy ludzie, powiedzieli im, że są lepsi od Dynamo, to rzeczywiście tak jest. Ludzie mówią to pod wpływem emocji i nie warto takich komplementów brać zbytnio do siebie. To oczywiście miłe, ale nie ma co obrastać w piórka.

To jest też dobry czas, żebyś poznał klasyczne efekty iluzjonistyczne, sprawdził swoje mocne strony i zobaczył jaki styl jest dla Ciebie. Bardzo trudno to zrobić w ciągu miesiąca czy dwóch, a odpowiednie ćwiczenia i przemyślenie tematu pozwolą Ci zrobić występ, który będzie miał konstrukcję.

3. Zrób sprawdzony materiał

Jeśli czeka Cię Twój pierwszy występ, to pewnie już czarowałeś z bliska. To jest dobre wprowadzenie do pokazu, bo już masz doświadczenie w prezentowaniu iluzji. Wiesz o tym, że warto mieć przemyślaną prezentację, być może nawet masz już ułożoną sekwencję efektów.

Mając takie zaplecze, możesz pomyśleć nad tym, żeby przenieść te doświadczenia na pierwszy pokaz. Prawdopodobnie numery nie będą do przeniesienia, bo te na scenę są zupełnie inne, niż te z bliska. Tak czy inaczej, pomyśl nad rzeczami, które możesz przenieść. Dlaczego?

I tak będzie Ci trudno. Pierwszy występ to nie jest nic łatwego, więc nie polecam dodatkowo utrudniać sobie życia. Jeśli chcesz wykonywać zaawansowane techniki na pierwszym pokazie, w porządku. Osobiście polecam robienie jednak tych, z którymi jesteś obyty. Możesz dzięki temu skupić się na prezentacji i występie jako całości, a trudniejsze efekty dołożysz z czasem.

A co takiego możesz przenieść z iluzji z bliska? Prezentację, sposób rozmowy z widzem, sekwencję efektów czy nawet jakiś efekt, który będzie adekwatny na scenę. Jeśli widzisz, że dobrze się czujesz z szybkim efektem na początku, to jest trop dla Ciebie. A jeśli największe wrażenie robi Twój ulubiony efekt z kartami, pomyśl, co ma takiego, że jest taki dobry. Może uda Ci się sięgnąć do jego źródła i przenieść to na bardziej widocznym przedmiocie. Karty nie są zbyt dobrze widoczne ze sceny. Musisz naprawdę dobrze umieć je zaprezentować, aby robiły wrażenie również podczas pierwszego pokazu. A jestem dość pewny, że będziesz się na tyle stresował, że zapomnisz o takich detalach jak wolne przesuwanie karty czy odwrotne trzymanie talii.

Dlatego równocześnie z nauką iluzji z bliska, warto ćwiczyć iluzję na scenie. Pozwoli Ci to na wszechstronność, dzięki czemu później będziesz mógł rozwijać się w tym, co jest dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące.

Jak zdobyć pierwszy występ?

Jest to łatwiejsze, niż myślisz. Jeśli będziesz miał zajawkę na iluzję, będziesz chodził i czarował. W końcu ktoś Ci zaproponuje występ i będziesz miał możliwość sprawdzić się podczas pokazu. Jest to sytuacja, która zdarza się bardzo często. Jeśli na przykład pracujesz jako barman i Twój manager wie, że zajmujesz się też iluzją, może poprosić Cię o pokaz dla gości jednego wieczoru. Analogiczne sytuacje mogą zdarzyć się Twoim środowisku i Twoim świecie.

Możesz także sam się zgłosić. Wystarczy, że odezwiesz się do kogoś z jakiejś organizacji lub fundacji i powiesz, że zajmujesz się iluzją i chciałbyś zrobić swój pierwszy występ, zupełnie za darmo. Dla nich będzie to na rękę, bo będą mieli dodatkową atrakcję na swoje wydarzenie. A dla Ciebie będzie to świetna okazja do pierwszego występu i zdobycia doświadczenia.

Być może organizowany jest w Twojej okolicy konkurs talentów. Zapisz się! A jeśli wiesz, że biblioteka w Twojej okolicy organizuje jakieś kameralne wydarzenia, to również może być świetna okazja na sprawdzenie się. Ważna jest tutaj Twoja chęć i inicjatywa. Czasami ktoś się do Ciebie po prostu zgłosi, ale możesz też wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zaproponować występ. Nie kieruj się pieniędzmi, zrób pierwsze pokazy za darmo. Nie będziesz miał presji, a zdobędziesz dużo cennego doświadczenia.

Nie oczekuj zbyt dużo

To Twój pierwszy pokaz, więc nie bądź wobec siebie zbyt surowy. Polecam Ci nagrać występ lub chociaż mieć kilka zdjęć. Będziesz miał co wspominać. Ten pokaz nie ma być najlepszym pokazem na świecie, ale ma być Twoim początkiem. Więc przygotuj się dobrze i zrób, co możesz. Będziesz miał co udoskonalać i o to w tym chodzi.

Jeśli coś Ci nie wyjdzie, nie katuj się tym. Masz czas na robienie naprawdę dobrych występów. Teraz ma być Twój pierwszy krok w stronę występów na żywo. Nikt nie będzie od Ciebie oczekiwać występu na światowym poziomie, więc wystarczy, że pokaz będzie wystarczający. 

Jak już zrobisz pierwszy występ, uczcij to. To ważne, żeby to wydarzenie było czymś i żebyś mógł na tym oprzeć swoje dalsze kroki. Pamiętaj, że wiele osób zbytnio się boi, żeby wyjść na środek i się zaprezentować. Więc jeśli masz odwagę, szacunek. 

Podsumowanie

Pierwszy występ jest czymś ważnym. Przygotuj się do tego dobrze i zaprezentuj swoje najlepsze efekty. Jednocześnie nie bądź wobec siebie zbyt surowy i pamiętaj, że to dopiero pierwszy pokaz. Jeszcze dużo przed Tobą!

Jeśli podobał Ci się artykuł, napisz, co o tym myślisz w komentarzu.

 

Polecam Ci zapisać się na listę mailingową, na którą co 1-2 tygodnie wysyłam najciekawsze newsy z magicznego świata i rady dot. występowania. Możesz też dołączyć do darmowego kursu o tym jak zostać iluzjonistą, informacje poniżej.

 

Jeszcze chwilkę...

Dzięki za zaufanie!

Koniecznie potwierdź subskrypcję na swoim mailu i zostańmy w kontakcie!

Ponieważ działamy zgodnie z prawem, niżej przekazujemy Ci komplet informacji związanych z ochroną Twoich danych osobowych:

  • administrator danych osobowych: Iluzjonista Piotr Denisiuk, ul. Kolejowa 49, 05-220 Zielonka, NIP: 712-32-32-817,
  • cel przetwarzania danych: wysyłka newslettera,
  • odbiorca danych: dostawca systemu mailingowego MailerLite,
  • podstawa prawna przetwarzania danych: art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 6 ust. 1 lit. f RODO,
  • dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera; po rezygnacji z otrzymywania newslettera dane będą nadal przechowywane w bazie w celu możliwości wykazania faktu i chwili udzielenia oraz wycofania zgody na wysyłkę newslettera,
  • dane zostaną przekazane do Litwy w związku z ich przetwarzaniem w systemie MailerLite; dostawca systemu MailerLite gwarantuje odpowiedni poziom ochrony danych osobowych,
  • masz prawo do: żądania dostępu do swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celu wysyłki newslettera, wniesienia skargi do organu nadzorczego,
  • podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by otrzymywać newsletter.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *