fbpx
Sprzedaż kursów wstrzymana na kwiecień, zapraszamy do artykułów i na mailing.

Mentalizm – Czy Można Się Go Nauczyć?

Mentalizm – Czy Można Się Go Nauczyć?

4.7
(26)

Czy Można Nauczyć Się Mentalizmu?

Mimo że mentalizm często sprawia wrażenie, jakby był prawdziwy – to nie jest on niczym innym niż dziedziną iluzji.

Chcę to ustalić na samym wstępie, żebyśmy się dobrze zrozumieli. Każda osoba czytająca w myślach jest iluzjonistą. Niezależnie od tego czy performer używa „psychologii”, zdolności nadnaturalnych czy „mocy”.

Oczywiście przydają się umiejętności mniej lub bardziej wrodzone, stąd powstaje tytułowe pytanie: Czy Można Się Nauczyć Mentalizmu?

Na wypadek, gdybyś dopiero odkrywał świat iluzji, pozwól, że Cię wprowadzę.

Zacznijmy Od Początku, Czyli: Czym Jest Mentalizm

W bardzo dużym skrócie (kolosalnym szczerze mówiąc) jest to iluzja czytania w myślach.

Tak samo jak prestidigitator manipuluję przedmiotami, powodując, że pojawiają się i znikają wedle jego woli – tak mentalista zaszczepia lub odgaduję myśli widza wedle swojego życzenia.

O tym Czym Jest Mentalizm, napisałem trochę więcej na swoim blogu. Wpis znajdziesz tutaj.

Skoro Mentalizm To Iluzja, To Kim Jest Mentalista?

Ustaliliśmy już, że iluzjonistą… ale czy reprezentuje on sobą coś więcej?

Jak to często w sztuce bywa, zdania są podzielone.

Niektórzy uważają mentalistów, za leniwych magików, którzy nie przykładają się do sprawności manualnej. Inni twierdzą, że mentaliści muszą włożyć więcej pracy, ponieważ nie mogą schować się za rekwizytami.

Jak to często w życiu bywa, prawda jest gdzieś pomiędzy.

Gdzie? Zacznijmy od tego:

Jakich Metod Używają Mentaliści?

Jedyną poprawną odpowiedzią na to pytanie jest: każdej, która przyniesie pożądany efekt.

Jest to brudna prawda na temat czytania w myślach – mentaliści rzadko mają opory, żeby dojść „po trupach do celu”.

Gdyby wymieniać różnicę, między iluzjonistami, a mentalistami, to ten detal znalazłby się w pierwszej dziesiątce. Ponieważ magicy często odrzucają metody lub sekrety, ze względu na to, że są „zbyt proste” lub „bezczelne”. Mentalizm nie zna tych pojęć, tutaj liczy się cel i osiągnięcie go za wszelką cenę.

Dlatego iluzjonista żartobliwie powie o swoim koledze po fachu, że jest leniwy.

Żartobliwie, ponieważ jako mentaliści stworzyliśmy metody i techniki, których przeciętny iluzjonista nie byłby w stanie opanować.

Jakie metody? Cóż, nie mogę publicznie o tym mówić… ale powiedzmy, że gdy iluzjonista ćwiczy dłonie… to mentalista ćwiczy słowa 😉

Jak Być Mentalistą – Kilka Wskazówek

Wspomniałem wcześniej, że mentalista nie może schować się za rekwizytami. To prawda, ale tylko częściowo. Najważniejszym i najczęściej używanym rekwizytem w arsenale mentalisty jest… osobowość.

Nie ma jak ukryć tego, że ludzie zajmujący się „iluzją psychologiczną” muszą być ciekawi świata, łatwo nawiązujący kontakt, empatyczni i charyzmatyczni.

Po pierwsze, te cechy bardzo ułatwiają pracę na scenie. Po drugie, w momencie kiedy nie używamy „rozpraszaczy” i musimy zainteresować widownię jedynie słowami i historiami – taki zestaw jest absolutnie wymagany.

Podobne cechy powinny występować u każdego artysty czy mówcy, ale wśród mentalistów, uznaje się je za „must have”.

Więc: jeśli swobodnie rozmawiasz z obcymi ludźmi, lubisz dzielić się ciekawymi spostrzeżeniami i do tego potrafisz zainteresować grupę odbiorców samym sobą – to jesteś na dobrej drodze, by stać się mentalistą.

(Nie)Dostępność Mentalizmu

Muszę Cię rozczarować.

Nie ma darmowych i ogólnodostępnych źródeł wiedzy z tego zakresu.

Na szczęście.

Z jakiegoś powodu (którego nie znam i nawet się nie domyślam), w momencie gdy YouTube pęka w szwach od różnego rodzaju tutoriali magicznych… o mentalizmie nie ma ani słowa.

Niektórzy mogą się spierać, że „są filmiki typu mentalism tutorial”, ale Ci ludzie albo nie widzieli tych nagrań, albo nie wiedzą, czym jest mentalizm.

Dlatego, zanim przeczytasz następne słowa, bardzo Cię proszę: Gdy poznasz sekrety, nie udostępniaj ich pod żadnym pozorem. Mentalizm jest bardzo kruchą sztuką i może bardzo łatwo zostać zniszczony przez nieodpowiednie zachowanie.

A nie chcesz chyba zrujnować kilkusetletniej tradycji, prawda?

Jak Najlepiej Nauczyć Się Mentalizmu?

Naprawdę nie powinienem tego opisywać, ale…

Najpierw musisz udać się do Szwajcarii, a dokładniej do miejscowości Arth. Tam w hotelu Bacco podejdź do recepcji, mówiąc „BananaChek”. Wtedy ochroniarz zaprowadzi Cię do prywatnego pokoju i pokaże Ci tajniki telepatii.

A tak całkiem serio.

Książki, DVD i kursy są ogólnodostępne, jeśli wiesz gdzie szukać. Na sam początek dobrą lekturą będą „Sekrety Mentalisty” Radka Hoffmanna. Znajdziesz tam sporo efektów, które relatywnie szybko opanujesz, a co ważniejsze – jest po polsku.

Pamiętaj, że nie każda książka, która ma w tytule „Mentalizm”, jest o czytaniu w myślach. To słowo w naszym kraju zostało spopularyzowane i trochę utraciło swoje znaczenie.

Nawet tutaj znajdziesz efekty mentalne, które będą odpowiednie dla osoby zaczynającej swoją przygodę z tą sztuką. 

Prawda jest taka, że im dalej w las, tym więcej drzew. Mimo że teraz może Ci się wydawać, że publikacji mentalistycznych nie ma, lub jest ich śmiesznie mało –  to za jakiś czas będziesz musiał wybierać spośród setek pozycji, bazując na opiniach i renomach autorów.

Słowo Na Koniec Początek

Pamiętaj, że nikt nie urodził się z umiejętnością występowania czy czytania w myślach. Pierwsze porażki mają być dla Ciebie lekcjami, które sprawią, że będziesz coraz lepszy i lepszy.

Nie poddawaj się, poszerzaj horyzonty i zdobywaj wiedze, a może kiedyś spotkamy się na zjeździe magicznym lub… Twoim pokazie ;).

Mam nadzieję, że choć trochę wskazałem Ci drogę i rozjaśniłem kilka kwestii.

Powodzenia!

 

Alex Cerveau

Telepata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *