fbpx
Zapisz się na bezpłatny mailing o iluzji:

Nie Rób Magii Karcianej w Ten Sposób

Nie Rób Magii Karcianej w Ten Sposób

4.8
(9)

Magia karciana ma niesamowitą moc.

Często jednak może być traktowana trywialnie i nie wzbudzać emocji.

Dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić?

Dzieje się tak z uwagi na kilka ważnych aspektów, które czasami pomijamy.

Zapraszam Cię do przesłuchania prawie 20-minutowej rozmowy z Michałem Skubidą, w której trakcie poruszymy te tematy.

Niżej znajdziesz także tekst, który pokazuje fundamentalne założenia dobrej magii z kartami.

Skupienie się na kartach

Robiąc efekty karciane, Twoja uwaga nie powinna się na nich zbytnio skupiać. To może brzmieć dziwnie, ale im więcej skupienia masz na nich, tym słabszy może być efekt. 

Maksymalnie skupiając się na kartach, widzowie będą się skupiać dokładnie na wszystkim, co robisz. I gdy tylko zauważą coś podejrzanego, będą widzieć, że coś się zadziało. Nie muszą znać dokładnej techniki lub tego, co zrobiłeś. Wystarczy domyślanie się, że coś tam kombinujesz. Dlatego skupienie się na kartach może nie być zbyt dobrym pomysłem.

Oczywiście zmienia się to w sytuacji, kiedy masz opanowane techniki do perfekcji. Wtedy każdy może patrzeć na dłonie, a Ty na ich oczach będziesz spokojnie wykonywał trudne techniki. Tylko w nich nie może być żadnego podejrzanego ruchu. Ani jednego! I kiedy będziesz umiał wykonywać zaawansowane techniki bez żadnego zawahania i podejrzenia, skupienie się na kartach może przerodzić się w jeszcze lepszą magię z kartami.

To na czym innym możesz się skupić? Przede wszystkim na widzach. Zapytaj o ich imiona, dowiedz się czegoś o nich i zadbaj o atmosferę. Możesz bardziej skupić się na prezentacji i na tworzeniu klimatu, który będzie sprzyjał ich doświadczeniu magii.

Spięcie

Budowanie napięcia wśród widzów to coś zupełnie innego, niż spinanie się. Jeśli jako iluzjonista się spinasz, widownia też mimowolnie to robi i to czuje. Kiedy najczęściej dochodzi do spinania się?

Kiedy nie masz dobrze wyćwiczonej techniki lub nie przetestowałeś jej w praktyce.

Pokazując swoje pierwsze efekty, bardzo często odczuwamy stres, przez co się spinamy i czujemy napięcie. Jest to normalne i ciężko będzie tego uniknąć. Jednak im więcej będziesz ćwiczył i pokazywał swoje efekty innym (bardzo ważne!), tym bardziej spięcie będzie mniejsze.

A dlaczego jest ono takie złe? 

W spięciu bardzo często widać, że szczególnie na czymś Ci zależy, np. na włożeniu karty w odpowiednie miejsce. Często też widać kontrolę kart, ponieważ przy spinaniu się często skupiamy się na kartach. To powoduje sztywność ruchów i wzbudzanie podejrzeń, przez co widzowie będą mogli pomyśleć, że coś kombinujesz.

Spięcie można jednak wykorzystać w bardziej dojrzały sposób – możesz wyraźnie spiąć się i skupić na monecie, którą masz w dłoni. Gdy moneta zniknie, możesz odchylić się na krześle do tyłu i zrelaksować. Wtedy tworzysz dynamikę, dzięki której efekt jest ciekawszy i widzowie czują, że już jest spokojnie, bo moneta zniknęła. 

Technika ponad efekt

Wiele osób przekłada technikę ponad efekt. Czyli sam sposób wykonania danego efektu jest dla nich ważniejszy, niż efekt, który widzi widz. Dzieje się to szczególnie wtedy, kiedy ktoś więcej ćwiczy, niż pokazuje. Wpadamy wtedy w pułapkę, żeby nauczyć się jeszcze jednej techniki, która będzie lepsza. A później kolejnej. Później następuje tworzenie efektów z technik, które są bardzo zaawansowane i taka osoba skupia się na tym, żeby wykorzystać jak najciekawsze techniki. Niestety często takie efekty są przekombinowane i niejasne dla widza.

Dlaczego klasyczne efekty karciane są klasycznymi? Są czytelne i niemożliwe. Każdy zrozumie efekt, kiedy karta zniknie z jednego miejsca i pojawi się w innym. 

Tworząc swoje efekty, składające się z technik i prezentacji, najlepiej postawić się w perspektywie widza. Wszystko, co się dzieje, powinno być dla niego jak najbardziej czytelne i zrozumiałe. To widzowie mają doświadczać niemożliwego i dlatego efekt jest dużo ważniejszy, niż technika, której użyjesz.

Podsumowanie

Staraj się nie popełniać tych błędów. Zwróć uwagę, żeby pokazywane przez Ciebie efekty były naturalne i płynne, a same efekty bardzo czytelne. Dzięki temu będziesz mógł dawać swoim widzom jeszcze większe wrażenia, a o to nam chodzi. 

Jeśli chcesz podnieść poziom swojej magii karcianej, kliknij w obrazek poniżej. Dowiesz się więcej o programie Karty do Perfekcji, dzięki któremu wniesiesz swoją magię karcianą na nowym poziom. Jest to pierwszy w Polsce tak rozbudowany materiał o magii z kartami. Prowadzi go Michał Skubida, który zajmuje się kartami ponad 12 lat i jest specjalistą w tym temacie.

Jedna odpowiedź

  1. Grzegorz pisze:

    Fajny artykuł, będę uważał na te błędy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *