fbpx
Sprzedaż kursów wstrzymana na kwiecień, zapraszamy do artykułów i na mailing.

Jak Zrobić Dobre Show – RECENZJA

Jak Zrobić Dobre Show – RECENZJA

5
(4)

Jak zrobić dobre show?

Zaczynając przygodę z iluzją, wielu z nas nad tym się zastanawia.

Od czego zacząć?

Co jest najważniejsze?

Czy jak już mam ograne trzy numery, to już jest to występ?

Co zrobić, żeby pokaz był dobry?

I czy ta książka odpowie na wszystkie powyższe pytania? 

 

Michał Shao Szałucho to artysta z ponad 12-letnim zawodowym doświadczeniem scenicznym. Znajdziesz go na Facebooku, Instagramie i YouTubie. Ciężko jest opisać, czym dokładnie się zajmuje, więc warto to zobaczyć. Sam nazywa to kinetycznymi iluzjami optycznymi

O czym jest książka?

Jest o tytułowym tworzeniu show i sposobach na zarabianie na swojej pracy artystycznej. Czego dowiesz się z poszczególnych rozdziałów?

Rozdział 1: Elementy składowe pokazu.

Absolutnie rewelacyjny rozdział. Dla samej tej części warto zaopatrzyć się w tę pozycję. Shao rozbija na czynniki pierwsze, strukturę pojedynczego występu. Z tego rozdziału dowiesz się jak tworzyć klimat i atmosferę pokazu, poznasz sposoby dobierania muzyki i rekomendowaną kolejność pracy twórczej. Wspomnę też o oświetleniu. Osobiście zawsze miałem z tym problem i nie wiedziałem, czym się różni wash od spotu, czym jest sunstrip a czym follow spot. W tym podrozdziale dowiedziałem się wszystkiego. Każde urządzenie ma zdjęcie i opis dedykowany pokazom artystycznym. 

Rozdział 2: Atrybuty pokazu

W tym rozdziale dowiesz się o najlepszej długości występu, o tym, w jaki sposób budować emocje i jaki występ w odbiorze będzie dobry, a jaki szybko zostanie zapomniany. Poznasz zasadę spójności, a także poznasz kilka pomysłów autora na nowe występy. 

Rozdział 3: Praca twórcza

Jest to rozdział, który przyda się każdemu z nas. W jaki sposób pracować kreatywnie i wymyślać nowe ruchy, efekty i występy? Jakie narzędzia kreatywne są najskuteczniejsze i jak je wykorzystać w pracy artystycznej? W tym rozdziale dowiesz się jak wzmacniać swój twórczy potencjał, gdzie się inspirować i jak tworzyć bez kopiowania innych. Poznasz także czynniki, które hamują Twoją kreatywność, a autor pokaże Ci skuteczne sposoby na radzenie sobie z nimi.

Rozdział 4: Biznes i Sztuka

Jako performerzy i osoby występujące na żywo, możemy zarabiać na swoich występach. Niektórzy zajmują się iluzją hobbystycznie, inni są profesjonalistami, a jeszcze inni traktują to jako swoją pasję, na której dodatkowo mogą zarobić w weekend. Shao porusza tematy związane z wizerunkiem biznesowym, kontakcie z klientem i rozpisuje zapotrzebowanie rynku na pokazy artystyczne. Bardzo spodobał mi się fragment książki, który tutaj zacytuję:

Znany brytyjski pisarz, Neil Gaiman, autor między innymi powieści Gwiezdny Pył oraz Amerykańscy Bogowie, powiedział kiedyś, czego jego zdaniem potrzeba, aby odnieść sukces i żyć ze swojej pasji:

 • musisz być najlepszy w tym, co robisz,
 • muszą Cię wszyscy lubić,
 • musisz zawsze być na czas.

Dodał jeszcze, że abyś mógł zarabiać na swojej pasji, wystarczą Ci dwie z trzech wymienionych rzeczy. Zatem jeśli jesteś najlepszy na świecie, to wystarczy, że będą Cię wszyscy lubić i możesz się spóźniać, a i tak będziesz miał zlecenia. Jeśli zawsze jesteś na czas i wszyscy Cię lubią, to nie musisz być najlepszy, możesz być całkiem przeciętny. Natomiast jeśli jesteś najlepszy i punktualny, to nie wszyscy muszą Cię lubić, bo i tak uda Ci się zarobić na pasji. 

Oczywiście jest to tylko anegdota i nie traktuj jej jak niezmiennego prawa fizyki. (…)

Rozdział 5: Jadę na pokaz

Ten rozdział to kopalnia wiedzy dla osób występujących i dla tych, które dopiero chciałyby zacząć występy. Jak spakować się na występ, jak zorganizować sobie wszystkie rekwizyty, w jaki sposób tworzyć listę kontrolą rzeczy do zabrania? Dowiesz się także o riderze technicznym, jakie rzeczy tam można wpisać i jak wygląda rider autora. Bardzo praktyczny rozdział, z którego dowiesz się dużo o próbie i o tym jak wyglądają takie rzeczy w praktyce. Ja sam wyciągnąłem z tego rozdziału kilka smaczków, które od razu wdrażam do siebie. 

Rozdział 6: Życie artysty

Jest to rozdział o tym czy warto zostać pełnoetatowym artystą. Z jakimi wyzwaniami musisz się mierzyć i jakie błędy możesz popełnić na tej drodze. Shao dzieli się swoją historią, dzięki czemu czyta się to lekko i z ciekawością. Warto wspomnieć, że historia autora zaczyna się już w 2001 r., dzięki czemu czytasz rozwój jeden osoby na przestrzeni lat. Może to być bardzo inspirujące i otwierające na nowe możliwości. Dowiesz się o pracy zespołowej, podróżowaniu jako artysta i przeczytasz kilka niesamowitych historii. 

Słowniczek

43 pojęcia ze świata kuglarskiego i okołocyrkowego. Świetne zakończenie dla tych, którzy dopiero zaczynają wchodzić w artystyczny świat i chcą poznać pojęcia branżowe

Świetnie się czyta!

Trzeba przyznać, że książkę czyta się świetnie. Jest to podręcznik dla artysty, który nie jest cegłą. Pozycja liczy prawie 200 stron, same strony są kolorowe i zawiera się w nich wiele zdjęć. Sama książka jest drukowana w dobrej jakości, każdy rozdział ma nieco inny kolor obramowania, dzięki czemu wyraźnie widać postępy w czytaniu.

Nie jest to więc suchy tekst, ale wyraźne rozdziały, podrozdziały, zdjęcia, kolorowe obramowania i wykresy. Dzięki temu jest to podręcznik, który czyta się lekko. Świetny sposób prowadzenia czytelnika, przez co nie sposób się od niej oderwać. 

Wykresy w środku

Coś, co się rzadko zdarza. Shao na wykresach rysuje poziom napięcia podczas występu. Dzięki temu możesz odnieść to do siebie i swojego występu. Super jest to, że nie ma tam jednej słusznej drogi, ale kilka propozycji budowanie emocji u widza. Czy lepiej zacząć na początku od czegoś mocnego, później coś słabszego i na koniec znowu wzbudzić duże emocje? Czy może lepiej jest zacząć do czegoś słabszego i dopiero na końcu zrobić coś widowiskowego? Jak to wpłynie na widza i jego wrażenia?

Obrazowo zupełnie inaczej to widać, niż gdyby był zwykły tekst. Dzięki temu jest to prawdziwy podręcznik artystyczny!

Must-have dla każdego artysty

Moja recenzja oczywiście jest nieobiektywna, podobnie jak filmu Prestiż, natomiast książka dla mnie jest 10/10. Obowiązkowa pozycja nawet dla tych, którzy zaczynają swoje występy i dla tych, którzy występują od lat. Mimo ponad dekady na scenie wyciągnąłem z niej bardzo dużo wiedzy.

Niezwykłym plusem jest to, że mogę do niej wracać za każdym razem, gdy będę tworzył nowy efekt lub występ. Reguły są niezmienne, proces twórczy jest bardzo mądrze i schematycznie opisany. Jeśli czasami nie wiedziałeś, od czego zacząć, będzie to świetny wybór. Schemat jest prosty, proces jest jasny. Wystarczy Ty, Twoja osobowość i Twoje umiejętności.

Cena

Książka kosztuje niecałe 80 zł. Dla niektórych ta cena może być zbyt wysoka, moim zdaniem jest jak najbardziej adekwatna do wiedzy. Poza tym, książki w niszy muszą tyle kosztować, żeby w ogóle opłacało się je wydawać. A trzeba przyznać, że ta książka jest dużym wkładem w budowie artystycznej świadomości w Polsce. 

Niektóre książki do fizjoterapii czy innych specjalistycznych dziedzin kosztują po 150-200 zł. Warto jest jednak inwestować w swój rozwój, bo edukacja jest jedną z dziedzin, które długoterminowo są najlepszą inwestycją. Jak dla mnie cena jest w sam raz, w stosunku do ilości wiedzy, którą z niej wyciągniesz.

Dla kogo jest ta książka?

Dla każdego, kto chce występować na scenie lub już występuje. Jeśli jesteś początkującym iluzjonistą, będzie to dla Ciebie jak znalazł. Reguły tworzenia pokazów są stałe. Chcesz zrobić krótką etiudę pod muzykę? Marzy Ci się 30-minutowy występ na scenie w swoim Domu Kultury? Z tej książki dowiesz się jak tworzyć występy. A miejsce występu, czas trwania pokazu i jego specyfikę, opracujesz podczas procesu tworzenia.

Gdzie ją zamówić?

Książka jest dostępna tutaj. Zamówisz ją online w sklepie Kuglarstwo, a ona przyjdzie do Ciebie kurierem. Możesz ją też odebrać osobiście w Warszawie.

Podsumowanie

Gratulacje Shao! Ogromnie się cieszę, że kolejna wartościowa pozycja jest dostępna na polskim rynku! Mam nadzieję, że cały nakład się rozejdzie w ciągu miesiąca. Głęboko wierzę, że dzięki tej publikacji powstaną w Polsce występy, które będą unikatowe na skalę światową.

 Pełna lista książek o iluzji dostępna tutaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prezentowaniu iluzji, zostaw swojego maila. Co niedzielę dostaniesz krótki artykuł o tym, jak pokazywać efekty, żeby były najbardziej widowiskowe lub najciekawsze linki z magicznego świata.

Możesz też zapisać się na darmowy kurs, podczas którego dowiesz się jak zostać iluzjonistą w 5 krokach.

Jeszcze chwilkę...

Dzięki za zaufanie!

Koniecznie potwierdź subskrypcję na swoim mailu i zostańmy w kontakcie!

Ponieważ działamy zgodnie z prawem, niżej przekazujemy Ci komplet informacji związanych z ochroną Twoich danych osobowych:

 • administrator danych osobowych: Iluzjonista Piotr Denisiuk, ul. Kolejowa 49, 05-220 Zielonka, NIP: 712-32-32-817,
 • cel przetwarzania danych: wysyłka newslettera,
 • odbiorca danych: dostawca systemu mailingowego MailerLite,
 • podstawa prawna przetwarzania danych: art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 6 ust. 1 lit. f RODO,
 • dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera; po rezygnacji z otrzymywania newslettera dane będą nadal przechowywane w bazie w celu możliwości wykazania faktu i chwili udzielenia oraz wycofania zgody na wysyłkę newslettera,
 • dane zostaną przekazane do Litwy w związku z ich przetwarzaniem w systemie MailerLite; dostawca systemu MailerLite gwarantuje odpowiedni poziom ochrony danych osobowych,
 • masz prawo do: żądania dostępu do swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celu wysyłki newslettera, wniesienia skargi do organu nadzorczego,
 • podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by otrzymywać newsletter.

Zapisując się na listę newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *