fbpx
🎄🎅🏼 Świąteczne Pakiety już dostępne:

Jak znaleźć hobby?

Jak znaleźć hobby?

5
(2)

Jak znaleźć hobby?

Jak znaleźć hobby? Każdy znajduje je nieco inaczej. Najpopularniejszymi sposobami są:

1) Zobaczysz w Internecie coś, co Ci się spodoba i zachcesz to robić;
2) Pójdziesz na nową aktywność i stwierdzisz, że Ci się podoba;
3) Ktoś z Twojego kręgu znajomych będzie robił coś, co Ci się spodoba.

Jak widzisz, hobby zwykle zaczyna się od impulsu, że coś Ci się podoba. Wywołuje to w Tobie radość, fascynację czy podziw. Jeśli próbujesz nowej aktywności i jest ona dla Ciebie lekka i przyjemna. Czujesz, że masz do tego smykałkę. 

Drogi oczywiście mogą być inne, te są jednak najpopularniejsze.

Co daje hobby?

Obniża poziom stresu, daje odetchnienie, poczucie spełnienia i radość. Jeśli Twoim hobby jest chodzenie po górach, sam możesz tego doświadczyć. Niektórzy nie rozumieją, jak wielokilometrowe wędrówki mogą dać odpoczynek i wytchnienie. Każdy odczuwa swoje hobby nieco inaczej i każdy ma z tego inne korzyści.

Punktem wspólnym jest pewien obszar życia. Jest to coś, co robisz dla siebie i nie jest związane z Twoją pracą. Nie czerpiesz tego korzyści finansowych, a często wydajesz na to pieniądze. Jednak jest to wydatek, który cieszy. Oddajesz swojemu hobby czas, pieniądze i energię. Zyskujesz za to przeżycia, radość i łapiesz oddech od codzienności.

Zauważyłem, że moje hobby zaspokajam m.in. swoją potrzebę skuteczności, przygody i radości. Listę potrzeb możesz zobaczyć tutaj. Zobaczysz, jakie potrzeby zaspokajasz swoim hobby lub jakie możesz zaspokajać, decydując się na jakieś.

Czy iluzja to dobry pomysł na hobby?

Dla niektórych tak, dla niektórych nie. Iluzja to przede wszystkim ćwiczenia solo, przed lustrem. Wymaga to więc skupienia i uważności, aby każdy element i ruch był dokładny. Drugim elementem jest prezentowanie efektów na żywo i to jest w tym najważniejsze.

Jest to dobry pomysł dla osób, które lubią kontakt z innymi ludźmi i które chciałyby pokazać coś niezwykłego. Nawet jeden magiczny efekt daje rozluźnienie w grupie i możliwość doświadczenia czegoś niemożliwego. Wymaga to jednak wcześniejszego skupienia się i nauki, aby wszystko poszło zgodnie z planem.

Dla ludzi, którzy nie lubią kontaktu z innymi, to też może być dobry pomysł. Na Instagramie Krzysztofa Szostka możesz zobaczyć, że można prezentować magię do kamery. On akurat też występuje na żywo, ale może dla Ciebie dobrym zajęciem będzie nauka efektów i publikowanie ich w Internecie? Warto podejść do tematu indywidualnie i zastanowić się, czy to jest dla Ciebie. Niżej przeczytasz o tym co zrobić, żeby stawiać w iluzji swoje pierwsze kroki.

Jak znaleźć hobby

Jak znaleźć hobby?

Jakie są inne rodzaje hobby?

Rodzajów hobby jest cała masa. Listę ponad 200 hobby znajdziesz tutaj. Może znajdziesz coś dla siebie? 

W powyższym wpisie autorka podzieliła hobby na kilka kategorii:

1) Codzienne – np. pisanie listów, gra na instrumencie
2) Praktyczne domowe – np. hodowla pszczół, wypieki
3) Sporty – np. strzelanie z łuku, kręgle
4) Twórcze z fizycznym rezultatem – np. kaligrafia, szycie ubrań
5) Twórcze bez fizycznego rezultatu – np. zajęcia z impro, montaż filmów
6) Ćwiczące myślenie – np. szachy, planszówki
7) Sezonowe – np. astronomia, jeżdżenie na festiwale
8) Przygodowe – np. geocatching, paintball
9) Adrenalinowe – np. skoki na bungee, wspinaczka wysokogórska
10) Inne – np. postcrossing, genealogia

Jak widzisz, nauka iluzji jest pewnym rodzajem hobby, które może akurat będzie dla Ciebie.

Jeśli chcę zacząć przygodę z iluzją, co robić?

Najlepiej od czegoś prostego. Polecam Ci wejść w zakładkę darmowy kurs i zapisać się na kurs tasowania kart. Zobaczysz, czy jest to rodzaj ćwiczeń dla Ciebie. A jeśli nie, przynajmniej nauczysz się porządnie tasować karty!

Jeśli będziesz chciał czegoś więcej, przygotowałem też kurs iluzji on-line. Jest tam kilkanaście efektów, które z łatwością opanujesz. Do nauki jednego numeru potrzebujesz zaledwie kilkunastu minut, więc jest to dobra opcja na początek, aby się nie zniechęcić.

Oczywiście możesz też zacząć od jednej z książek, jednak na początku może to być za trudne. W pierwszym kroku polecam przerobić kurs tasowania kart, żebyś sprawdził, czy taki rodzaj spędzania czasu jest dla Ciebie. A jak nauczysz się jakiegoś efektu i pokażesz go znajomym, możesz zdecydować, że chcesz pójść w iluzję dalej. Wtedy książki są świetnym rozwiązaniem, polecam też przeczytać wpis o tym jak zacząć z iluzją dostępny tutaj.

Hobby czy pasja?

Słownictwo jest ważne. Hobby to coś, czym zajmujesz się dla odprężenia i rozrywki. Na przykładzie iluzji, może to być ćwiczenie różnych efektów z kartami i pokazywanie ich raz w miesiącu znajomym. Czerpiesz z tego radość i lubisz to robić.

Krokiem dalej jest pasja. Czyli coś, co Cię pasjonuje, kręci i chcesz zgłębiać. Tutaj też tworzy się środowisko osób, które również są pasjonatami danej dziedziny. Znowu, na przykładzie iluzji, to będą osoby, które dokładnie omawiają każdy ruch, sprawdzają najmniejszy szczegół i poruszają dużo teoretycznych zagadnień.

Hobby to coś lżejszego, pasja to coś poważniejszego. Człowiek może mieć 1-2 pasje, a dziesiątki różnych hobby. W drugą stronę to nie działa, bo pasjonowanie się czymś jest czasochłonne i wymagające dużej ilości energii.

Jak znaleźć hobby?

A jeśli już mam jakieś hobby?

Tak jak przeczytałeś wyżej, możesz mieć wiele hobby. Iluzja może być jednym z nich, obok żonglowania i zbierania znaczków. Większość hobby jest z natury rozwijająca i dobrze wpływa na człowieka. Możesz być pasjonatem jazdy na rowerze, a hobbystycznie możesz zajmować się iluzją.

Niewiele osób potrafi wykonać jakiś magiczny efekt. Dlatego to jest takie wspaniałe. Możliwość pokazania komuś czegoś, czego prawdopodobnie nigdy nie widział i czego na długo nie zapomni. Jeśli więc nauczysz się kilku efektów, będziesz mógł zaskoczyć swoich znajomych czy chrześniaka.

Polecam mieć dużą ilość hobby. Aktywności, które sprawiają Ci radość i dzięki którym możesz oderwać się od codzienności. Warto!

Co robić, gdy hobby się wypala?

To nic strasznego. Coś przychodzi, coś odchodzi. Nie pochwalam tutaj tzw. słomianego zapału, ale nie uważam, że decydując się na jakieś dodatkowe zajęcie, jesteś zobligowany robić je do końca życia. Hobby ma na celu sprawiać Ci frajdę i to jest główny czynnik.

Może potrzebujesz przerwy od tego? Może czymś się znudziłeś? Albo podoba Ci się bardziej jeden z dwóch części danego zajęcia. Na przykładzie iluzji, mogą to być samodzielne ćwiczenia w domu i pokazywanie magii znajomym. Jeśli lubisz przede wszystkim pokazywać magię innym, a niekoniecznie ćwiczyć, może wystarczą Ci proste efekty, które będziesz mógł pokazać innym bez długich ćwiczeń? 

Warto też wspomnieć co wtedy, gdy hobby zmienia się w pasję, a pasja w pracę. Najlepiej znajdź wtedy nowe hobby. Jeśli Twoją pasją jest iluzja, możesz spokojnie pracować na etacie, a w wolnych chwilach realizować się w swojej pasji. W momencie, gdy występowanie jako iluzjonista stanie się Twoją pracą, polecam znaleźć nowe hobby. To nie oznacza, że iluzja stanie się dla Ciebie wyłącznie pracą, dla wielu osób jest to pasja na całe życie. Z doświadczenia i rozmów z innymi iluzjonistami, mogę podpowiedzieć, że jednak nowe hobby da Ci dużo luzu.

Jak znaleźć hobby - podsumowanie

Posiadanie jakiegoś hobby podnosi jakość życia. Poczucie spełnienia, radości i satysfakcji to tylko kilka potrzeb, które możesz zaspokoić swoim hobby. Mam też do Ciebie ważne pytanie:

Jak odnalazłeś/aś swoje hobby?

Zostaw komentarz poniżej (wymagany mail jest zabezpieczeniem antyspamowym i nie jest przetwarzany), jest duża szansa, że kogoś zainspirujesz!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prezentowaniu iluzji, zostaw swojego maila poniżej. Co niedzielę dostaniesz krótki artykuł o tym, jak pokazywać efekty, żeby były najbardziej widowiskowe lub najciekawsze linki z magicznego świata.

Możesz też zapisać się na darmowy kurs, podczas którego dowiesz się jak zostać iluzjonistą w 5 krokach!

Jeszcze chwilkę...

Dzięki za zaufanie!

Koniecznie potwierdź subskrypcję na swoim mailu i zostańmy w kontakcie!

Ponieważ działamy zgodnie z prawem, niżej przekazujemy Ci komplet informacji związanych z ochroną Twoich danych osobowych:

  • administrator danych osobowych: Iluzjonista Piotr Denisiuk, ul. Kolejowa 49, 05-220 Zielonka, NIP: 712-32-32-817,
  • cel przetwarzania danych: wysyłka newslettera,
  • odbiorca danych: dostawca systemu mailingowego MailerLite,
  • podstawa prawna przetwarzania danych: art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 6 ust. 1 lit. f RODO,
  • dane będą przetwarzane przez czas funkcjonowania newslettera; po rezygnacji z otrzymywania newslettera dane będą nadal przechowywane w bazie w celu możliwości wykazania faktu i chwili udzielenia oraz wycofania zgody na wysyłkę newslettera,
  • dane zostaną przekazane do Litwy w związku z ich przetwarzaniem w systemie MailerLite; dostawca systemu MailerLite gwarantuje odpowiedni poziom ochrony danych osobowych,
  • masz prawo do: żądania dostępu do swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w celu wysyłki newslettera, wniesienia skargi do organu nadzorczego,
  • podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne, by otrzymywać newsletter.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *